Třídní učitelka: Mgr. Věra Hrubantová

6. ROČNÍK ZÁVODU DRAČÍCH LODÍ V HORNÍ CEREKVI

V pátek ráno 10. září se u cerekvického Zámeckého rybníka sjelo sedm dětských posádek dračích lodí. Mezi posádkami měli zastoupení jak naprosto nezkušení tak i ostřílení „draci“, kteří pravidelně trénují a připravují se na mistrovství české republiky v tomto sportu.
Při zahajovacím nástupu se posádky dověděly, že budou závodit v rozjížďkách po dvou lodích (sedmá posádka měla jet sama) a každá posádka pojede dvakrát. Následně se sečtou oba časy a podle součtu pojednou opět ve dvojicích finále A, B nebo C o první až šesté místo. Posádka, která skončí na sedmém místě, finálovou jízdu nepojede.
Za naši školu se závodu zúčastnila třída 8. B. Její posádku tvořilo 20 žáků, bubenice v podobě paní učitelky třídní a vypůjčený kormidelník. Pro většinu posádky to byla první zkušenost nejen s dračí lodí, ale i se samotným pádlováním. Kormidelník tedy dal dětem rychlokurz pádlování a poradil se „zasedacím pořádkem“. I přes jeho snahu a rady byla premiérová dračí jízda osmáků bezkonkurenčně nejpomalejší. Posádka nezvládla to nejdůležitější - souhru při pádlování. Před druhou rozplavbou si celou posádku vzal do parády jeden pan trenér. Všem vysvětlil, na co si mají dávat pozor a pod jeho vedením si děti na suchu vyzkoušely souhru na lodi. Také pomohl s vyladěním zasedacího pořádku. Nabytá novými poznatky nastoupila 8. B ke své druhé rozjížďce. Už cesta na start vypadala mnohem sladěněji než při prvním pokusu. Po vystartování se děti opřely do pádel a loď vyrazila. V první polovině tratě byla spolupráce dětí výborná. Ve druhé pomalu začaly ubývat síly, ale i tak se posádka se zbytkem trati poprala velice slušně.
Přestože druhá jízda byla o hodně rychlejší, součet obou časů nestačil k účasti v dalších rozjížďkách a osmáci osadili 7. místo. Tento výsledek však posádku neodradil od případného dalšího pokusu a ráda by se zúčastnila i následujícího ročníku tohoto netradičního závodu.