9. A

Třídní učitelka: Mgr. Jana Koukolová

DOK

Poslední setkání s lektorkami DOKu v rámci primární prevence patřilo tématu Do vztahu. Prostřednictvím příběhu, náhodných karet a dalších aktivit jsme se snažili přemýšlet o principech zdravého partnerského vztahu a roli komunikace, uvědomovat si hodnotu sama sebe. Probíraly se problematika sexu a jeho případná rizika, odbourávání mýtů v této oblasti a také vliv médií. Zdůraznili jsme si nutnost vzájemného respektu ve vztahu, aby byl pro partnery spokojený a obohacující.

DOK v 9.ADOK

Vánoční program

Pátek 22. 12., poslední den před vánočními prázdninami, patřil třídní besídce s rozdáváním dárečků a hraním her, ale ještě před tím jsme si byli zabruslit na zimním stadionu. Někteří se opatrně drželi za ruce, jiní popojížděli při mantinelu a ti nejzdatnější zkušeně brázdili ledovou plochu. Užili jsme si spoustu legrace a nikdo nepřišel k úrazu.

Mozaika škol

V úterý 7. listopadu jsme během dopoledního vyučování navštívili tradiční pelhřimovskou akci Mozaika škol, kde jsme mohli načerpat inspiraci při rozhodování, co dál po ukončení základní školy. Mozaika byla plná propagačních materiálů, informačních panelů, videoprojekcí, ukázek studentských prací a také studentů a učitelů, kteří nám své školy ochotně představovali a ukázali možnosti, jakým směrem se dát. Tak teď už jen v dubnu zvládnout přijímačky a máme vyhráno…

Noční „výsadek“

V pátek 3.11. se 13 odvážlivců z naší třídy sešlo za tmy a deště na autobusovém nádraží, aby nasedli do autobusu, nechali se odvézt do Bácovic a po vysazení se vrátili s učitelským dozorem zpět do Pelhřimova. Díky baterkám a instrukcím v dopise, který dostali na začátku cesty, zvládli i s plněním úkolů dvanáctikilometrovou trasu přes Čakovice a Starý Pelhřimov asi za tři hodiny. Ve škole už čekalo suché oblečení, v kuchyňce možnost uvařit si teplou polívku nebo čaj a ve školním klubu večerní zábava. A v mediálce se dá nejen zpívat, ale i přespat. No a kdo se vyspal málo, dohnal to doma o víkendu ve vlastní posteli.

Finanční gramotnost

V rámci výuky finanční gramotnosti za námi přijel autor deskové hry Cesta životem Ing. Mgr. Petr Liška, aby nás prostřednictvím své deskovky zasvětil do problematiky trhu práce. Hra se zaměřuje konkrétně na srovnání podnikání a zaměstnání. V jejím průběhu jsme museli pořád přemýšlet a rozhodovat se, jaké jsou výhody a nevýhody různých životních cest, hledali jsme odpovědi na otázky, co můžeme čekat od zaměstnání, jestli máme předpoklady být úspěšným podnikatelem apod. Deskovka byla zábavná, dvě hodiny přemýšlení a uvažování utekly, ani nevíme jak.

DOK v 9.A

Důvěra, otevřenost a komunikace prostoupily další naše společné setkání s lektorkami jihlavského centra primární prevence, tentokrát na téma Umění tolerance. Mluvili jsme o

multikulturním společenství, kde by byly jednotlivé odlišnosti respektovány a sloužily jako zdroj vzájemné inspirace a obohacení. Pomocí práce s vlastními stereotypy a předsudky jsme se při vzájemné diskuzi snažili objevit příčiny negativních společenských jevů jako jsou diskriminace, xenofobie nebo rasismus.

Projektový den v 9.A

Pátek 29. září patřil projektovému dni na téma Česká republika. Naše třída zpracovávala oblast jižní Moravy. Dali jsme hlavy dohromady, někteří z nás vytvářeli myšlenkové mapy k přírodním podmínkám, hospodářství, historii, osobnostem, nářečí apod., jiní se pustili do výroby pro Moravu typických věcí – Věstonické venuše, malovaných hrnečků, hroznového vína. Na naší výstavce nechyběly ani vinný sklípek, rotunda sv. Kateřiny, zapůjčené krojované panenky a keramika a na ochutnávku hrozny, švestky a domácí moravské koláčky. Zpestřením celé akce bylo ztvárnění zábavy v Aqualandu Moravia J

9. A v německém Kirchhellenu

10 němčinářů i ruštinářů z naší třídy se zapojilo 11. - 19. 9. do výměnného pobytu se žáky německé Sekundarschule Kirchhellen. Ubytováni jsme byli v rodinách našich kamarádů.  Dopoledne jsme trávili většinou ve škole, odpoledne nás čekaly výlety. Vystoupili jsme na rozhlednu Tetraeder, zavítali do města Oberhausen a šplhali v lanovém centru u města Haltern am See. To nejlepší nás čekalo v pátek a v sobotu - zábavní Movie park a výlet do Amsterdamu a k Severnímu moři. Neděli jsme strávili se svými náhradními rodinami, např. na tenisovém kurtu nebo na motokárách. S německými kamarády se opět setkáme v dubnu, kdy budeme mít zase společný program v Pelhřimově.